O echipă de cercetători de la Universitatea din Colorado a stabilit o legătură destul de neașteptată între culoarea ochilor și probabilitatea de a dezvolta o boală a pielii, anume vitiligo.
Legătura ar avea la bază o componentă genetică. Vitiligo, boala care se manifestă prin depigmentare (pete albe), are un caracter autoimun, bolnavii prezentând de altfel un risc crescut să sufere și de o altă boală autoimună (poliartrita reumatoidă, de exemplu).
Cercetătorii au întreprins un vast studiu genetic, desfășurat pe 3.000 de persoane bolnave de vitiligo.
Au fost identificate 13 noi gene care predispun la vitiligo, cea mai surprinzătoare constatare fiind legătura între această boală cutanată și culoarea ochilor. Printre persoanele afectate de vitiligo, proporția de persoane cu ochi căprui este ridicată, în timp ce ochii albaștri sunt slab reprezentați.
Potrivit unuia din autorii studiului – publicat în revista Nature Genetics – o legătură diametral opusă – tot din motive genetice – ar putea fi pusă în evidență în privința melanomului, cu un risc mai mic la persoanele cu ochi căprui.
Și factorii de mediu joacă un rol important, chiar determinant în ceea ce privește melanomul.
Citește și Ce îi face pe oameni fericiți cu adevărat?